Artroskopia – leczenie uszkodzeń stawu kolanowego
Artroskopia kolana to obecnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów ortopedycznych. Metoda ta pozwala na leczenie szerokiej gamy uszkodzeń stawu kolanowego. Artroskopia jest zarówno procesem diagnostycznym, jak i chirurgicznym. Polega na dokładnym obejrzeniu stawu od środka przez artroskop, czyli specjalne urządzenie, służącego do wprowadzenia cienkiej metalowej rurki z mikrokamerą do wnętrza stawu.
Artroskop wsuwa się do stawu poprzez niewielkie nacięcia w okolicy stawu w ściśle określonych miejscach. Metoda jest bezpieczna, gdyż każdy staw ma wyznaczone punkty anatomiczne, poprzez które można wsunąć urządzenie. Światłowody oświetlają pole widzenia, a obraz z mikrokamery widoczny jest w powiększeniu na monitorze, co sprawia, że lekarz może dokładnie obejrzeć struktury wewnątrzstawowe.
Po zakończeniu diagnostyki, do stawu wprowadza się miniaturowe narzędzia chirurgiczne, służące do wykonania niezbędnych zabiegów naprawczych, takich jak szycie lub usunięcie uszkodzonej części łąkotki, wycięcie przerośniętej błony maziowej, rekonstrukcję więzadeł, korekcję niestabilności lub przykurczu. Taki zabieg pozwala uniknąć operacyjnego otwierania stawu oraz skraca czasu powrotu do pełnej sprawności fizycznej, który byłby znacznie dłuższy po operacji.