Jest to model oparty na rozpoznawaniu i leczeniu tak zwanej czynnościowej zmiany stanu tkanek układu ruchu. Ta patologiczna aktywność tkankowa powstaje w miejscach o zmniejszonej odporności na przeciążenia. W efekcie powstają obszary w aparacie ruchu człowieka wrażliwe na wszelkiego rodzaju czynniki drażniące:
- psychogenne (szeroko rozumiany stres)
- antygrawitacyjne (np. długotrwałe pozycje siedzące)
- strukturalne (anomalie rozwojowe np. kostne, zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie – przepukliny dyskowe)
- pourazowe.
W sytuacjach przewlekłych wystarczy niewielka siła bodźca, aby uruchomić cały system przeciążeń, który rozwinął się w układzie ruchu. Sytuacja taka doprowadza do wytworzenia się objawów bólowych, zmian czucia, ograniczeń ruchomości bólem lub oporem. TMH (Terapia Manualna w Modelu Holistycznym) stosuje techniki badawcze i lecznicze diagnozujące takie obszary w ciele człowieka oraz przywraca prawidłową fizjologiczną pracę układu ruchu likwidując przeciążenia.
W terapii stosowane są techniki biomechaniczne, mobilizacje mięśniowo – powięziowe, mobilizacje uciskowe, relaksacje poizometryczne mięśni, streching, igłoterapie. Skuteczność TMH (Terapia Manualna w Modelu Holistycznym) przekracza 90%.
Terapia Manualna w Modelu Holistycznym daje możliwość leczenia wielu schorzeń:
- zespół jelita drażliwego
- refluks
- arytmia serca
- migreny
- bezpłodność u kobiet bez wyraźnej przyczyny medycznej i wiele innych
- inne.