Biust to niewątpliwie jeden z atrybutów kobiecości. Gdy myślimy o biuście mamy zazwyczaj bardzo pozytywne skojarzenia związane z seksualnością, z matczyną miłością i z pięknem kobiecego ciała. Jednak czasem piersi mogą, ze względu na swój obfity rozmiar, stać się przyczyną dolegliwości bólowych kręgosłupa. Biust zbyt pokaźnych rozmiarów to także problem przy doborze garderoby. Duży biust to też problem z uprawianiem sportów. Dlatego wiele kobiet decyduje się na chirurgiczne zmniejszenie piersi, bo chce w wykonywaniu codziennych czynności czuć się bardziej swobodnie, komfortowo i nie czuć tego ciężaru – tych kilogramów.

Jak wygląda zabieg zmniejszenia piersi?

W Klinice chirurgii ArsMedis zabieg zmniejszania piersi (mammoplastykę) wykonuje zespół doświadczonych chirurgów. To operacja plastyczna, podczas której następuje wycięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej części gruczołu piersiowego oraz usunięcie nadmiaru skóry i tkanki podskórnej. Pozostałą część piersi chirurg plastyk modeluje tak, aby pierś stała się jędrniejsza i wyżej usytuowana. Biust osiągnie rozmiar i kształt uzgodniony wcześniej na konsultacji. W zależności od metody zmniejszenia piersi cięcie i blizna są wkoło otoczki i pionowo od otoczki do bruzdy pod piersią lub tzw. inverted T czyli wokół otoczki, pionowo i w fałdzie. Operacja zmniejszenia piersi wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Po operacji pacjentka powinna zostać w szpitalu przez około dobę. Bezpośrednio po operacji pacjentka ma zakładany stanik, który ma na celu prawidłowe podtrzymanie i końcowe ukształtowanie ostatecznego wyglądu biustu. Stanik powinien być noszony przez całą dobę przez miesiąc. Po raz pierwszy jest zdejmowany w szpitalu w celu usunięcia szwów i wówczas pacjentka widzi pierwsze efekty zabiegu.

Mammoplastykę najlepiej wykonać w pierwszym tygodniu po miesiączce, ponieważ piersi są relatywnie mniej ukrwione — dodatkowo poziom hormonów płciowych jest dużo niższy.

Czas trwania zabieguokoło 120-180 minut
Wymagane badaniagrupa krwi, morfologia, CRP, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, poziom glukozy, elektrolity (Na, K), badanie ogólne moczu, szczepienie p/WZW B, EKG, USG piersi
Znieczulenieogólne
Pobyt w klinice1 dobra
Rekonwalescencjaok. 14 – 21 dni
Usunięcie drenóww 1-3 dobie
Zdjęcie szwóww 8-10 dobie
Zmiana opatrunkówprzy zdjęciu szwów
Przeciwwskazaniaskazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, infekcja ropna skóry i śluzówek, ciąża, karmienie piersią, sarkoidoza