Botulina, zwana również toksyną botulinową, jest coraz częściej stosowana w leczeniu migren. Jest to związane z jej zdolnością do blokowania uwalniania neuroprzekaźników, które są związane z bólem i napięciem mięśniowym. Użycie botuliny w leczeniu migren ma na celu zmniejszenie częstotliwości i nasilenia bólów głowy związanych z migreną. Zazwyczaj botulinę podaje się w postaci wstrzyknięć w okolicę głowy i szyi, a jedna terapia może składać się z kilku wizyt.
Wyniki badań klinicznych potwierdzają, że botulina może być skutecznym lekiem przeciwmigrenowym u niektórych pacjentów. Jednakże, tak jak w przypadku każdego leku, istnieją również ryzyka i skutki uboczne, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem terapii.
Jak wygląda zabieg ostrzyknięcia głowy toksyną botulinową?
Zabieg leczenia migreny toksyną nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego że skóra głowy jest bardzo unerwiona, przez co ukłucia igłą są odczuwalne, są stosunkowo bolesne. Skóry głowy nie znieczulamy, dlatego decydując się na zabieg trzeba pamiętać, że będzie sporo ukłuć igłą w skórę głowy. Lekarz medycyny estetycznej dobiera właściwy preparat oraz dawkę preparatu (Botox lub Azzalure), a następnie w wybranych punktach na głowie dokonuje podania toksyny. Zabieg trwa do 30 minut.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
- Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (zespół Lamberta Eatona, miastenia gravis)
- Nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
- Miejscowa infekcja skóry (grzybicza, wirusowa)
- Problemy z układem sercowo-naczyniowym
- Zaburzenia krzepliwości krwi
- Przewlekłe choroby autoimmunologiczne
- Alzheimer, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona
- Przyjmowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych
- Ciąża oraz laktacja
Jeśli cierpisz na migrenę i zastanawiasz się, czy botulina jest dla Ciebie odpowiednia, skonsultuj się z naszą Kliniką we Wrocławiu, a my umówimy Cię na konsultację z lekarzem specjalistą w tej dziedzinie.