Na stan naszego układu krążenia ma wpływ wiele czynników. Są to: tryb życia, brak ruchu, nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, wiek, genetyka, ciąże, choroby współistniejące. W wyniku działania tych niekorzystnych czynników na nogach mogą powstać, np. pajączki, czyli teleangiektazje.
Teleangiektazje i wenulektazje kończyn dolnych, zwane pajączkami naczyniowymi, to trwale poszerzone naczynka śródskórne, które mogą nie dawać żadnych dolegliwości i stanowić wyłącznie problem natury estetycznej. Mają postać drobnych, rozszerzonych naczyń włosowatych w skórze, zabarwionych na kolor brunatnoczerwony lub niebieskosiny. Początkowo mogą występować pojedynczo, z czasem tworzą skupiska podobne do pajęczych sieci lub koron drzew. Zazwyczaj zmiany tego rodzaju pojawiają się symetrycznie na obu kończynach.
W leczeniu zachowawczym „pajączków” i profilaktyce przewlekłej niewydolności żylnej zaleca się:
- kompresjoterapię (poprawiającą wydajność pompy mięśniowej i zmniejszającą refluks);
- zmianę trybu życia, ćwiczenia fizyczne i większą aktywność fizyczną (obniżającą ciśnienie żylne, poprawiającą powrót żylny), m.in. biegi, spacery, pływanie, jazda na rowerze.
- częstą zmianę pozycji ciała i ułożenia kończyn dolnych, unikanie długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej z nogami zgiętymi pod kątem prostym w stawach kolanowych i biodrowych;
- unikanie bardzo intensywnych ćwiczeń, sportów siłowych i gorących kąpieli w wannie;
- ograniczenie ekspozycji na UV;
- unormowanie masy ciała, otyłość jest zdecydowanie niewskazana;
- noszenie luźnej, wygodnej (nieobcisłej) odzieży i odpowiedniego obuwia (szpilki przeciwwskazane);
- odpoczynek z uniesionymi kończynami dolnymi.
W leczeniu małoinwazyjnym (najskuteczniejszym) leczeniu teleangiektazji i żył siatkowatych stosuje się m.in. skleroterapię, laseroterapię, mikroflebektomię i termokoagulację. Techniki można łączyć, co pozwala maksymalizować efekty i minimalizować ewentualne działania niepożądane. Jednak najczęściej w leczeniu zabiegowym stosuje się skleroterapię.
Na czym polega zabieg skleroterapii?
Występują dwa rodzaje skleroterapii, płynowa oraz pianowa. W Klinice Arsmedis stosujemy skuteczniejszą metodę jaką jest skleroterapia pianowa. Polega na iniekcjach (wstrzyknięciu) do światła naczynia spienionego środka farmakologicznego, który powoduje kontrolowany stan zapalny, z czasem naczynie ulega zwłóknieniu i zostaje całkowicie wyłączone z układu żylnego. Skleroterapię piankową uważa się za bardziej precyzyjną, skuteczną i wydajniejszą, wymagającą podania mniejszych dawek środka obliterującego.
W Klinice Chirurgii Arsmedis bardzo często wykonuje się zabieg skleroterapii jako uzupełnienie przy laserowym usuwaniu żylaków. Łączymy kilka metod w trakcie zabiegu, aby finalnie uzyskać zadowalający dla pacjenta efekt.
Każdy pacjent po zabiegu leczenia żylaków zaopatrywany jest w pończochy 2 klasy ucisku. Lekarz prowadzący oprócz wypisu przekazuje pacjentowi także zalecenia pozabiegowe oraz informację na temat stosowania specjalnych podkolanówek uciskowych.